Om Maison Forte

Maison Forte är ett bygg- och fastighetsbolag med rötter i Mälardalsområdet. Just nu driver vi projekt i Eskilstuna och Nyköping, men söker ständigt efter nya projekt på fler orter runt om i Sverige. Vi har lång erfarenhet av fastighetsutveckling av kommersiella fastigheter och bostäder med unik flexibilitet och valfrihet för kunderna.

Affärsidé

Maison Forte:s affärsidé är att med ett personligt engagemang och med stor flexibilitet erbjuda våra kunder en trygg och kvalitativ boendeform.

Våra ledstjärnor

Vi vill erbjuda våra kunder trygghet hela vägen från bostadsidé till efter inflyttning.

Vi erbjuder våra kunder stora valmöjligheter till ett boende anpassat efter deras önskemål genom att hjälpa dem igenom hela byggprocessen från val av lägenhet, till val av planlösning, köksluckor innerdörrar och tapeter.

Vi bygger våra bostäder efter högt ställda kvalitetskrav på material och funktion och använder oss av väl beprövade byggmetoder och material som håller i längden.

Vi arbetar även i linje med miljö- och kvalitetsnormen enligt ISO 14001 och 9001 varvat med sunt förnuft.

Vi är dessutom finansiellt starka och arbetar med mycket korta, enkla och snabba beslutsvägar vilket gör oss attraktiva att samarbeta med och konkurrenskraftiga på marknaden.

Kontakta oss

 

 

Mikael Karlsson
VD
mikael@maisonforte.se
070-412 43 38

 

 

Ulf Johansson
Projektchef
ulf@maisonforte.se
Mobil: 073-387 98 84

 

 

Viktor Söderqvist
Projektledare
viktor@maisonforte.se
Mobil: 070-274 19 69

 

 

Andreas Besterman
Affärsutvecklare/Projektledare
andreas@maisonforte.se
Mobil: 070-337 13 58

 

 

Elinor Collin
Eftermarknad/Försäljning
elinor@maisonforte.se
Mobil: 070-669 92 69

 

 

Anna Henricson
Marknad/Försäljning
anna@maisonforte.se
Mobil: 070-669 92 68

 

 

Jimmy Samuelsson
Byggnadsingenjör/Arkitekt
jimmy@maisonforte.se
Mobil: 070-669 92 85

 

 

 

För mer information

info@maisonforte.se

 

Om du är intresserad av en bostad

intresse@maisonforte.se

 

Du kan även nå oss via telefon

Telefon: 0155-20 20 50

Besöksadress

Nyköpingskontoret

Brandholmsvägen 8
611 64 Nyköping

 

Eskilstunakontoret

Nystrandsgatan 23
633 46 Nyköping